Menu Home

Mlădițele purtătoare de bun miros au îmbălsămat biserica

Miruri cu bună mireasmă pustia izvorăşte cu înţelegere, vestirile cele din naşterea ta, din cea stearpă prelăudate, luând din Mirul Cel Nedeşertat Hristos.

Ca nişte flori frumoase ale dumnezeiescului Cuvânt împletind cu laude cunună, ţie astăzi o aducem, Înaintemergătorule prealăudate şi cu mulţumită strigăm lui Hristos, Dătătorului de cununi: pe Domnul lăudaţi-L lucrurile şi-L preaînălţaţi în veci.


Urmând rânduielilor poetic descrise în imnografia Sărbătorii Nașterii Sf Ioan Botezătorul, creștinii au adus la biserică mlădițe purtătoare de bun miros (sânziene, izmă, busuioc) precum și snopul legănat al începutului secerișului, prin care au împodobit biserica în cinstea Botezătorului iar după stropirea cu agheasmă le-au primit, pentru casele lor, ca binecuvântare spre a fi așezate la icoană.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut