Menu Home

Cateheză mistagogică (I)

În duminica I de după Rusalii, 11 iunie 2017, după sfârșitul Sfintei Liturghii, în biserica parohială s-a desfășurat activitatea catehetică asupra rostului și folosului rugăciunii obștești în lăcașul de cult. Începe astfel o nouă etapă în demersul învățătoresc parohial, în care, tâlcuirea întregului context al rugăciunii publice se face prin prisma învățăturii simbolico-duhovnicești exemplificată de marii părinți Maxim, Gherman, Simeon Noul Teolog.

Biserica este lăcaș și centru prin care Mântuitorul Hristos desfășoară lucrarea Sa mântuitoare în lume. Și după cum Mântuitorul a răscumpărat și mântuit firea păcătoasă prin întreita Sa slujire (de profet sau învățător, de arhiereu și împărat), tot astfel și Bisericii Sale i-a lăsat o întreită putere și misiune: de a propovădui nealterat adevărul dumnezeiesc, cuprins în Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție, de a curăți și sfinți pe credincioși prin Tainele și ierurgiile Sale și de a-i conduce pe calea mântuirii spre viața veșnică.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut