Menu Home

Sebastian, acolitul bisericii parohiale și responsabilitățile lui

Cuvântul „acolit” vine din limba greacă şi înseamnă însoţitor fără de păcate. 
Acoliţii sau băieţii de altar au un rol foarte important în slujbele oficiate în Biserica Ortodoxă. Ei îi ajută pe preoţi să slujească mai bine pe Dumnezeu şi Biserica. Băieţii de altar reprezintă îngerii bisericii, deoarece sunt curați și sunt tot timpul dispuşi să ajute pe oricine care are nevoie de ei. Rolul de acolit este o mare onoare. 
Slujirea acolitului are următoarele aspecte:
1. Acoliţii au multe sarcini de îndeplinit. Aceştia trebuie să aprindă lumânările, să pregătească cădelniţa, să ducă crucea în timpul procesiunilor, să cunoască diferitele veşminte şi obiecte sfi9nte, şi să urmăreasca Sfânta Liturghie pentru a participa la Intrarea Mică şi Mare, precum şi la alte părţi ale slujbelor. 
2. Cel mai important lucru pe care trebuie să-l înţeleagă băieţii este că, atunci când sunt acoliti, oamenii îi respectă şi depind de ei pentru a se apropia de Dumnezeu prin rugăciune. Băieţii de altar sunt un exemplu pentru ceilalţi, aşadar, trebuie să fle întotdeauna calmi, pioşi şi pregătiţi să slujească. 
3. Acoliţii poartă veşminte speciale: o tunică (stihar) care reprezintă puritatea sufletului, fericire și mântuire.
4. Atunci când eşti acolit trebuie să realizezi că slujirea lui Dumnezeu în acest fel este un privilegiu. 
5. Acoliţii trebuie să se comporte întotdeauna într-un mod exemplar, atât înăuntrul cât şi în afara bisericii. Trebuie să fie întotdeauna pregătiţi pentru slujbe prin citirea Sfintelor Cărţi. 
6.De asemenea, trebuie să ştie rugăciunile, de exemplu, Tatăl Nostru, Crezul şi rugăciunile înainte de Sfânta Împărtăşanie, şi trebuie să cunoască diferitele părţi ale bisericii. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut