Menu Home

Închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Domnului

Aşa Te rugăm pe Tine, Preasfinte Stăpâne, pentru sfintele pătimiri şi pentru vărsarea sfântului Sânge şi moartea cea făcătoare de viaţă a Unuia Născut Fiului Tău, Domnul nostru Iisus Hristos, pe care cu sfatul Tău, al lui Dumnezeu Tatăl Cel fără de început şi al Preasfântului Tău Duh, de bunăvoie pentru mântuirea noastră pe lemnul Crucii le a suferit; şi prin acelea lemnul crucii, care era oarecând spre pierzare făcătorilor de rău şi celor ce greşeau, l- a arătat a fi binecuvântat, sfânt, de viaţă dătător şi izbăvitor celor ce gresesc, pe care şi cu rugăciune Ție îl aducem: trimite acum harul Preasfântului Tău Duh peste acest semn al crucii şi-l binecuvintează, îl sfinţeşte şi-i dă lui ca să fie semn înfricoşător şi tare asupra tuturor vrăjmaşilor văzuţi şi nevăzuţi, spre izgonirea şi înfrângerea tuturor curselor ispitelor şi asupririlor diavoleşti. Iar poporului Tău să fie acoperământ puternic, întărire credinţei, sprijinire nădejdii, în războaie biruinţă şi sporire în toate faptele cele bune; şi tuturor celor ce se vor închina Tie înaintea semnului acestuia şi rugăciuni vor aduce, să le fii milostiv ascultător şi îndurat împlinitor al tuturor cererilor lor, cele către mântuire… (Rugăciunea sfințirii crucii)
Duminică, 7 iulie 2019, fiul parohiei noastre, absolvent de studii superioare teologice, a oferit în dar bisericii parohiale, ca jertfă și mulțumire, o cruce de binecuvântare. La finalul Sfintei Liturghii s-a oficiat rânduiala de sfințire, Sfânta Cruce fiind apoi depusă la miruitor pentru a fi venerată de către credincioși.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut