Menu Home

Pregătirea patului germinativ, osteneala agricultorilor din Bărăgan

 Agricultorii recupetează cu elan, în ultimile zile, după mila de poaie trimisă pamântului de Bunul Dumnezeu, lucrările prevăzute de calendarul agricol în vederea pregătirii unui nou început al vieții plugărești, anume pregătirea patului germinativ în vederea însămânțării păioaselor.
 Un pat germinativ de calitate trebuie să îndeplinească câteva cerințe calitative: afânarea solului să fie realizată numai până la adâncimea de semănat, solul să fie uniformizat în plan continuu pe adâncime, sămânța să fie pusă în contact cât mai strâns cu solul pentru o buna absorbție a apei, iar embrionul tinerei plante aflată în creștere să poată străbate cât mai rapid solul afânat de deasupra astfel încât răsărirea să fie uniformă.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut