Menu Home

Ajutor pentru micii redactori ai „Ziarului satului meu”, proiect comun Școală-Biserică

 La sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, 26 octombrie 2019, câțiva din elevii clasei a IV-a, ce au de întocmit „Ziarul satului meu”, au primit în dar câte un exemplar al Monografiei Parohiei Plevna, editată în anul 2014, de unde pot afla informații utile proiectului lor din sfera istoriei locale: satul, biserica, școala, preoții, învățătorii, personalități, etc.
  „Se spune că pe aceste meleaguri, cu mulți, mulți ani în urmă, s-ar fi stabilit o păstoriță venită de la munte, pe care o chema Ana. Ea venise cu o turmă mare de oi. Văzând pășuni bogate, această păstoriță a rămas toată vara și toamna cu oile sale, iar când a venit iarna, și-a întocmit adăpostul pentru oile sale, căci se înțelesese bine cu locuitorii din aceste meleaguri. Ea își instalase adăposturile pentru oi pe o vale largă, prin mijlocul căreia se scurgea o apă care avea legătură cu Mostiștea de astăzi. Valea era ferită de vântul aspru al iernii din Bărăgan- aceasta a făcut-o pe păstoriță să rămână în continuare aici. De o parte și de alta a văii se întindeau pământuri roditoare cât vezi cu ochii. Astăzi acestea aparțin de localitățile Plevna, Ulmu și Vlad Țepeș. Ana a rămas acolo până la adânci bătrâneți; a ajuns foarte bogată. Ana nu se căsătorise niciodată, și era bună cu oamenii cu care avea de-a face. După moartea ei, locuitorii au denumit locul unde trăise- Valea Baba Ana. De atunci se păstrează această denumire și în documentele primăriei, căci oamenii care aveau pământ acolo spuneau că merg pe Valea Baba Ana” .

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut