Menu Home

Pregătirea Pelerinajului- editarea foii parohiale

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în Parohia Plevna, la evenimente importante din viața Bisericii sau la activitați deosebite ale comunitații (misionar-pastorale, filantropic-sociale, catehetice) apare foaia parohială Apa cea Vie. 

 Un astfel de prilej binecuvântat, pentru apariția foii parohiale, în scopul catehizării credincioșilor, este Pelerinajul și Procesiunea cu icoana Maicii Domnului, la hramul Mănăstirii din Slobozia, 5 noiembrie 2019.
 În ediția de față este prezentată istoria icoanei Maicii Domnului, adusă în Slobozia, precum și enumerarea minunilor lucrate de Maica Domnului asupra vieții credincioșilor.
 Participanții din enorie, precum și creștinii din alte parohii, ce ne deplasăm împreună, cu autocarul, spre Procesiunea din Slobozia, vor primi în dar Apa cea Vie/ 5 noiembrie 2019.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut