Menu Home

Expunerea spre venerare a icoanei Sfântului Nectarie

 Pe cel născut în Silivria şi ocrotitorul Eghinei, pe acela ce s-a arătat în vremurile din urmă prieten adevărat al virtuţii, pe Sfântul Ierarh Nectarie să-l cinstim cei credincioşi ca pe un Dumnezeiesc slujitor al lui Hristos, că izvorăşte bogate vindecări celor ce cu evlavie strigă: Slavă lui Hristos, Celui Ce te-a proslăvit! Slavă Celui Ce minunat te-a arătat! Slavă Celui Ce prin tine lucrează tuturor tămăduiri!

 Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, la momentul potrivit al slujbei dimineții, la cântarea polieleului, s-a expus spre venerare, în naosul bisericii parohiale, icoana Sfântului Nectarie, dăruită comunității noastre de către o fiică a satului, foarte atașată de ierarhul cu sfintele moaște în Eghina. La sfârșitul slujbei, după slujba acatistului, toți credincioșii au fost binecuvântați prin ungere pe frunte, în forma crucii, cu untdelemn de la candela sfântului din mănăstirea din Eghina.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut