Menu Home

Slujire în unire

 Acordând atenție celor bolnavi, Biserica Îl îngrijeşte pe Hristos Însuşi în mădularele trupului Său, care suferă,  şi, urmând exemplul Domnului Iisus, care „a umblat făcând bine  şi vindecându-i pe toţi” (Fap  10,38), se supune poruncii acestuia de a-i îngriji pe bolnavi (cf.  Mc  16,18).

 Joi, 14 noiembrie 2019, a fost săvârșită Sfânta Taină a Maslului la Parohia Lupșanu, Protopopiatul Lehliu. Sub protia preacucernicului părinte Mihail Zotta, protopop de Lehliu, au slujit preacucernicii preoți Gabriel Toma, Voicu Daniel Constantin și Dragomir Claudiu. 

 În cuvântul de învățătură, părintele protopop a îndrumat pe credincioșii prezenți să diferențieze postul de o simplă dietă prin înmulțirea milosteniei și a rugăciunii precum și în transformarea vieții în conformitate cu îndemnurile Mântuitorului Iisus Hristos.

 

 

 Protopop Mihail Zotta

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut