Menu Home

Creștinii fac donații pentru colecta filantropică din Postul Crăciunului

Învățătura Sfinților Părinți despre milostenie este potențiatoare pentru contextul duhovnicesc al postului, înțeles ca exercițiu duhovnicesc spre creștere în virtute.

„Vrei să cinstești Trupul Stăpânului?,  nu-L disprețui, când este gol. Nu-L cinsti doar în biserică, prin haine de mătase (care acoperă Sfântul Potir) în timp ce afară Îl lași gol, tremurând de frig. Cel ce a spus: ‘Acesta este trupul Meu’ și a împlinit lucrul acesta prin cuvânt, tot Acela a spus: ‘M-ați văzut flămând și Mi-ați dat să mănânc… Întrucât n-ați făcut unuia dintre aceștia mai mici, nici Mie nu Mi-ați făcut!’ Cinstește-L deci, împărțind averea ta cu cei săraci: căci lui Dumnezeu nu-I trebuie potire de aur, ci suflete de aur.” (Sf Ioan Gură de Aur)

„Voi, cei ce sunteți slujitorii lui Hristos, hrăniți pe Hristos, îmbrăcați-L, primiți-L, cinstiți-L” (Sf Grigorie Teologul)

„Nu-i disprețuiți pe săraci. Întrebați-vă cine sunt ei și veți descoperi măreția lor: ei au chipul Domnului (…). Săracii sunt iconomii nădejdii noastre, portarii Împărăției, care deschid ușa drepților și o închid celor răi și egoiști (zgârciți). Acuzatori aspri, avocați puternici…” (Sf Grigorie de Nissa)

 Luând aminte la apelul Sfântului Sinod privind conștientizarea virtuții milosteniei prin organizarea, la nivelul întregii Biserici, a lucrării filantropice din timpul Postului Nașterii Domnului, credincioșii au început să ofere și să depună înaintea Sfântului Altar, darurile lor (alimente, produse de igienă, bani) pentru frații creștini din parohie aflați în situație materială precară. Toate darurile vor fi distribuite în ziua de 7 decembrie 2019 în cadrul activității filantropice „Coșul Sfintei Filofteia”, organizată de sectorul filantropic al Comitetului parohial.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut