Menu Home

Pomenirea uneia din cele trei sfinte mucenițe ucise chiar de tatăl pământesc

 Miercuri, 4 decembrie 2019, în biserica parohială s-a citit acatistul Sfintei Varvara. Aceasta a mărturisit cu curaj pe Hristos şi a batjocorit pe idoli. De aceea a fost chinuită în multe feluri şi în sfârşit ucisă cu sabia de tatăl ei, cu mâinile lui. Astfel, ca și în martirizarea Sfintei Hristina și a Sfintei Filofteia, după cum a proorocit Domnul, ticălosul tată a dat pe fiica sa spre moarte.

Ție, celei alese de Dumnezeu din neamul slujitorilor de idoli şi chemate în limba sfântă ca să ajungi mireasa lui Hristos, noi, cei ce ne izbăvim prin tine din multe feluri de răutăţi şi neputinţe, cântări de mulţumire şi de laudă îţi aducem, Sfântă şi întru tot lăudată Mare Muceniţă; iar tu, având îndrăzneală către Domnul, din toate nevoile ne slobozeşte, ca neîncetat să cântăm ţie: Bucură-te, Varvara, mireasa cea preaînţeleaptă a lui Hristos! 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut