Menu Home

Oră de religie în biserică

În ziua pomenirii Sfântului Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei, făcătorul de minuni, vineri, 6 decembrie 2019, creștini de toate vârstele s-au reunit în biserica parohială spre cinstirea celui despre care cântarea bisericească spune că „Domnul, Cel Ce slăveşte pe toţi cei ce-L slăvesc pe Dânsul, adăpost te-a dat pe tine credincioşilor, care izbăveşti de ispite pe cei ce aleargă la acoperământul tău, Sfinte Nicolae şi te cheamă cu credinţă şi cu dragoste, preamărite.”

 Vizita și rugăciunea curată a micuților elevi de la școala din comunitatea noastră, s-au concretizat, sub semnul protocolului de parteneriat încheiat între parohie și școală, în activități complementare. După ce copiii, în școală, au colorat icoana Sfântului Nicolae- arhiereu ortodox, venind apoi la biserică, au sărutat chipul Sfântului Nicolae și au participat la slujbă, ascultând cântările bisericești ce spun despre Sfântul Nicolae că „era blând, fără de răutate şi smerit cu duhul, ferindu-se de îngâmfare. Sărmanilor le era tată; săracilor, milostiv; mângâietor celor ce plângeau, ajutător celor năpăstuiţi şi tuturor mare făcător de bine.”

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut