Menu Home

Nu uitați să fiți mai buni și să credeți în minuni!

Sub acest titlu s-a desfășurat Serbarea de Crăciun a Școlii Primare din Plevna.

 Înveșmântați în culorile purității oferite de portul tradițional românesc, elevii și doamnele profesoare, au oferit părinților, bunicilor, fraților mai mari și celorlalți invitați la eveniment, o sensibilă dovadă că obiceiul românilor de a ura, prin colinde, sărbători fericite, rudelor și străinilor este viu, fiind preluat și transmis de tinerele generații de copii.
 Spectacolul a dezvăluit pilde de gingășie, inocență și puritate specifice vârstei, grație cărora colindele, poeziile, urăturile și cântecele interpretate au căpătat o puternică trăsătură afectivă, transmisă tuturor. Și în acest an un fiu al satului s-a implicat cu multă dăruire la evenimentul Școlii, oferind copiilor daruri din belșug.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut