Menu Home

Pomenirea verhovnicilor apostoli

Praznic de veselie a strălucit marginilor astăzi, întru tot cinstită pomenirea înțelepților și mai-marilor apostoli, a lui Petru și a lui Pavel. Pentru aceasta și Roma se bucură săltând în cântări și laude. Să prăznuim și noi fraților, această preacinstită zi cu laude, zicând: Bucură-te, Petre apostole, și de aproape prieten al învățătorului tău, Hristos Dumnezeul nostru. Bucură-te, Pavele,al tuturor prieten și al credinței propovăduitor, și al lumii învățător. Însoțire sfântă aleasă, ca cei ce aveți îndrăznire, pe Hristos Dumnezeul nostru rugați-L să mântuiască sufletele noastre.

În ziua încununării pentru ostenelile propovăduirii credinței verhovncilor apostoli Petru și Pavel, 29 iunie 2017, sinaxa liturgică din biserica parohială s-a desăvârșit prin comuniune euharistică a celor ce au imitat postul și lucrările duhovnicești ale mai marilor apostolilor.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut