Menu Home

Doamne, dă, celui ce se botează, prefacere

  Binefăcătorule, iubitor de oameni, curăţă făptura Ta, mântuieşte zidirea făcută de dreapta Ta, modelează în toţi cei născuţi din nou forma Ta dumnezeiască şi negrăită, ca prin modelarea şi naşterea lor din nou să se poată mântui şi să se învrednicească de Împărăţia Ta. Ție fie slava şi puterea acum şi în toţi vecii vecilor. Amin. (Evhologhiul lui Serapion, sec IV)
 În săptămâna lăsatului sec de carne 2020, în biserica parohială, s-a oficiat Taina Sfântului Botez asupra unui micuț enoriaș, cel mai tânăr membru al comunității parohiale, având nădejdea că Dumnezeu îi va dărui să fie părtaş al acestei dumnezeieşti naşteri din nou, ca să nu mai fie dus de cel strâmb şi rău, ci să-Ți slujească mereu şi să păzească poruncile Tale, călăuzit fiind de Cuvântul Tău Unul-Născut. Că prin El Ți se cuvine slava şi puterea în Duhul Sfânt acum şi în toţi vecii vecilor. Amin. (Evhologhiul lui Serapion, sec IV)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut