Menu Home

RESPONSABILITATE – SOLIDARITATE, binomul încercării COVID-19

  În Parohia Plevna, a sosit, la data de 10 martie 2020, un enoriaş repatriat din Italia, ce a locuit acolo în afara zonei afectate, şi care este prezent la domiciliu, în stare de autoizolare, sub monitorizarea DSP şi în evidența medicului de familie, neprezentând semne de boală. 
 Întrucât familia sa lărgită, ce locuieşte de asemeni în enorie, are o stare materială bună, oferindu-i, în condiții sanitare stricte, cele necesare, comunitatea creștină s-a implicat preponderent la nivelul ajutorării spirituale: 
1. De la distanţă de siguranţă, preotul paroh (cu prilejul vizitei pastorale și în cazuri fortuite) l-a salutat, l-a binecuvântat, transmiţându-i încurajări şi gânduri bune, rugăciuni către Dumnezeu din partea întregii comunităţi; 
2. La fiecare Sfântă Liturghie oficiată în parohie, la ecteniile cu cereri speciale, a fost pomenit nominal pentru invocarea milei lui Dumnezeu asupra sa, credincioșii asociindu-se în invocarea „Doamne miluiește”; 
3. În timpul citirii Rugăciunii speciale de pocăinţă și de îndepărtare a noii boli molipsitoare, creştinii au fost îndemnaţi să se roage în mod special şi fiecare să-l pomenească în taina sufletului, pentru încurajare și ajutor divin; 
4. Vecinilor, care sunt înaintaţi în vârstă și oarecum speriați de proximitatea lui, li s-a transmis îndrumarea pastorală că deşi starea lui de sănătate este monitorizată, el fiind, pentru înlăturarea oricărui risc pentru ceilalţi, izolat la domiciliu, totusi nu este un lepros, un paria, care trebuie să fie izolat de comunitate. Poate fi (fără niciun risc medical) salutat, încurajat și mângâiat pentru starea lui de izolare, respectând regulile de distanţare socială, pot să-i se ofere (la poartă) ca semn de comuniune umană și creștină față de starea lui claustrată, diverse alimente de sezon, preparate tradițional în casele creștinelor vârstnice, specifice perioadei de postire (mâncare de urzici, de ştevie, plăcintă), etc. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut