Menu Home

Ana Pauker: „popii fac şcoală în biserică, trebuie opriţi!” (II)

Ca răspuns la agresiunea comunistă, ateie, asupra catehizării în școală a tineretului, prin interdicția orei de Religie și îndepărtarea icoanelor din clase, Episcopul Constanței, Chesarie, a orânduit ca în fiecare parohie să se desfășoare, Școala Duminicală, cu scopul „de a i se da prilej oricărui credincios de a-și înmulți cunoștințele teologice, ca la nevoie să apere ceea ce el are mai de preț- CREDINȚA”. Prima astfel de întrunire catehetică s-a desfășurat în parohia Plevna la 7 noiembrie 1948, așa cum vedem că s-a consemnat în epocă. De observat faptul că pentru a nu expune pe credincioși, bărbați, femei, copii, procesul verbal este semnat doar de consilierii parohiali.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut