Menu Home

Rugăciune către Sf Haralambie, ocrotitor de boli năpraznice

 Ne rugăm ție, Sfinte Haralambie, să fii mijlocitorul nostru către preaputernicul Dumnezeu, pentru iertarea păcatelor noastre, pentru mântuirea noastră de toate bolile și de toate primejdiile și pentru întărirea noastră în credința cea ade­vă­rată.


  Domnul puterilor te-a chemat pe tine în locașurile drepților ca pe un prieten preaiubit, care ai fost chinuit în lume pentru dragostea Sa, dându-ți totodată dar de tămăduire asupra celor ce vor cinsti în lume și vor prăznui numele tău, ca să fie scăpați de toate bolile și nevoile lor, iar mai ales de năprasnica boală a ciumei.

Bucură-te, izbăvitorule de tot soiul de neca­zuri și boli;

Bucură-te, cel ce te-ai învrednicit pe bolnavi a tămădui;

Bucură-te, izbăvitorule de ciumă și de foamete;
Bucură-te, tămăduitorule de răni și boli.(Acatist)

Luni, 30 martie 2020, s-a citit în biserică Acatistul Sf Haralambie, mare sfânt vindecător, în contextul pandemiei ce neliniștește omenirea.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut