Menu Home

Închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui

  Iată am auzit de chivotul legii; în Efrata l-am găsit, în ţarina lui Iaar.

 Intra-vom în locaşurile Lui, închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui.

 Scoală-Te, Doamne, întru odihna Ta, Tu şi chivotul sfinţirii Tale.

 Preoţii Tăi se vor îmbrăca cu dreptate şi cuvioşii Tăi se vor bucura. (Psalmul 131)

 În timpul stării a doua a catismei a XVIII-a ( Psalmilor 119–133), atunci când- în cadrul Liturghiei Sf Grigorie Dialogul- preotul anunță prin clopoțel transferul Sfintelor Taine de la artoforiul de pe Altar către Proscomidiar, mai exact după lectura versetului șapte al psalmului 131 (Intra-vom în locaşurile Lui, închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui), este un prim moment solemn în care se face linişte deplină în biserică şi toţi îngenunchează și se roagă profund. 

Miercuri, 1 aprilie 2020, s-a slujit în biserica parohială Sfânta Lirurghie a Sf Grigorie Dialogul.

www.parohiaplevna.ro; parohiaplevna@gmail.com

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut