Menu Home

Smochine verzi din … Bărăgan

 În Țara Sfântă, primăvara, smochinul produce primele fructe înainte de ieşirea frunzelor, pe ramurile care au apărut în anul precedent: aceasta este smochina verde (Cânt. 2.13) . Dacă un smochin nu poartă fructe verzi în momentul înfrunzirii, el nu va rodi deloc în anul respectiv. Prima recoltă de fructe coapte se culege în iunie, iar în anumite zone privilegiate, recoltatul are loc şi mai devreme (Is. 28.4). Smochinele târzii cresc pe ramurile noi toată vara şi se coc prin luna august. Producătorii le usucă pentru a le putea păstra, sau le presează.
 Smochinul a fost o emblemă a lui Israel şi blestemarea smochinului neroditor (Mc. 11.12-17) avea o semnificaţie simbolică: poporul nu a răspuns aşteptărilor Domnului, astfel că El a trebuit să rostească judecata poporului. Copacul respectiv avea frunze tinere, ar fi trebuit să prezinte măcar câteva fructe verzi de primăvară, căci Marcu spune că „..nu era încă vremea smochinelor“ (de vară, adevărata recoltă). Potrivit profeţiei (de la Mt 24, 32-33) smochinul- lsrael trebuie să înverzească şi să poarte roade la sfârşitul veacului. (Dicționar biblic)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut