Menu Home

În plină pandemie, alinarea dorului de cer prin oferirea anafurei

Pandemie: „Dor de biserică, dor de Liturghie, foame de Euharistie, dor de duhovnic, dor de ungere cu untdelemn sfinţit, dor de aprins lumânări la mormântul părinţilor… „

„Însuşi ierarhul, după ce a înfăşurat ilitonul [antimisul] şi a pus Evanghelia, iese la uşile altarului şi distribuie poporului „antidoron”-ul; pentru că poporul nu ţine de altar şi pentru că acela care este mai înalt se coboară şi li se dă pe sine însuşi în multe feluri. Acest „antidoron” e o pâine sfinţită oferită la punere-înainte, a cărui parte de mijloc a fost scoasă şi sfinţită şi a devenit trup al lui Hristos. Pentru că nu toți sunt în stare să se împărtăşească din înfricoşătoarea Cuminecare, ea se dă în locul acestui mare Dar şi se numeşte în chip potrivit „antidoron”, pentru că oferă o dăruire a harului lui Dumnezeu, întrucât şi această pâine este şi sfinţită, şi binecuvântată, şi pecetluită [în cruce] cu suliţa şi a primit cuvintele sfinte, împărtăşind doar o sfinţire şi oferă o dăruire dumnezeiască care vine de la cuvintele spuse la punerea-înainte [proscomidie]. (Sf Simeon Noul Teolog)

www.parohiaplevna.ro; parohiaplevna@gmail.com

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut