Menu Home

Slujirea Sfintei Liturghii în condiții excepționale

  „La Sfânta Liturghie şi la celelalte slujbe liturgice din timpul săptămânii, din duminici şi sărbători, săvârșite în aer liber, lângă lăcașul de cult, pot participa şi credincioşii mireni.” (Îndrumări bisericeşti pentru starea de alertă )

 După  ce  prigoanele  au  încetat  şi  Biserica  a  dobândit  pacea,  adică  din  vremea împăratului  Constantin  cel  Mare  (313)  și  până  astăzi,  Sfânta  Liturghie  se  slujeşte  în  chip obişnuit  numai  în  biserici  anume  zidite,  pe  o  Sfântă  Masă  (sau  Jertfelnic)  aşezată  în  mijlocul Altarului. 

  Numai  în  cazuri  cu  totul  excepţionale,  ca  de  pildă  pe  câmpul  de luptă,  în timp de pandemie, şi  numai  cu  învoirea  episcopului  locului, Sfânta  Liturghie  se  poate  săvârşi  şi  în  afară de  biserică,  într-o  casă  sau  într-un  loc  curat,  pe  o  masă  pe  care  se  întinde  Sfântul  Antimis.   Fără de  el  nu  se  poate  săvârşi  Sfânta  Liturghie  nici  în  biserică,  unde  stă  totdeauna  pe  Sfânta Masă;  şi nici în afară  de biserică. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut