Menu Home

În veci pomenirea

Dacă vreo văduvă are copii sau nepoţi, aceştia să se înveţe să cinstească mai întâi casa lor şi să dea răsplătire părinţilor, pentru că lucrul acesta este bun şi primit înaintea lui Dumnezeu. Cea cu adevărat văduvă şi rămasă singură are nădejdea în Dumnezeu şi stăruieşte în cereri şi în rugăciuni, noaptea şi ziua. (1Timotei 5, 4-)

În ziua Sfântului Ilie, 20 iulie 2017, şi-a încheiat calatoria pamântească Maria Moise, cea mai vârstnică enoriaşă din Plevna, 94 de ani. Rămasă văduvă de tânără, şi-a purtat crucea cu multa demnitate, crescând bine copii, nepoți şi strănepoți, fiind prezentă la toate slujbele bisericeşti, la hramuri si la mese de obşte, fiind multe zeci de ani cea care pregătea prescurile pentru Sf Liturghie şi cea care punea ordine în rânduielile funerare ale consătenilor. Fotografia a fost captată în Săptămâna Mare a anului 2015, ultima oară când a mai putut veni la biserică. În veci pomenirea!

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut