Menu Home

Creștinii aduc Domnului, ca ofrandă, crini, în duminica a treia după Rusalii

 „Luați seama la crinii câmpului cum cresc, nu se ostenesc nici nu torc. Și vă spun vouă că nici Solomon întru toată slava sa nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceștia” (Mat. 6, 28- 29)

 Tradiția Apostolică, document creștin redactat în intervalul 200- 235, la Roma, consemnează roadele pe care creștinii le pot aduce la biserică pentru binecuvântare: „Să se binecuvânteze aceste roade: struguri, smochine, rodii, măsline, pere, mere, dude, piersici, cireşe, migdale, prune; nu însă pepene verde, nici galben, nici castraveţi, nici ciuperci, nici ceapă, nici usturoi, nici vreo altă legumă. Dar să se aducă ofrandă și flori. Să se aducă așadar trandafiri și crini, nu însă și altele” (XXXII)

www.parohiaplevna.ro; parohiaplevna@gmail.com

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut