Menu Home

Taina Spovedaniei în condiții de pandemie

 Dat-ai pildă de întoarcere celor păcătoşi, pe amândoi Apostolii Tăi, pe unul adică cel ce s-a lepădat în vremea patimii, şi s-a pocăit; iar pe altul cel ce s-a împotrivit propovăduirii Tale, şi apoi a crezut, şi pe amândoi ca pe cei mai-mari adunării prietenilor Tăi, Iisuse Atotputernice, Mântuitorule al sufletelor noastre. (Penticostar)


Conform normelor elaborate de autorități pentru prevenirea extinderii pandemiei, Spovedania credincioșilor și citirea unor rugăciuni pentru aceștia în biserică se vor programa din timp, spre a evita aglomerările de persoane. Atât preotul duhovnic, cât și credinciosul care se spovedește vor utiliza mască de protecție și vor menține distanța fizică sanitară de 2 m. Se recomandă, date fiind dimensiunile reduse ale majorității bisericilor și caracterul secret al Spovedaniei, ca în biserică să rămână doar preotul și penitentul. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut