Regula sfântă a înfrânării și primirii doar a lucrului binecuvântat

Predanie avem de la Sfinţii Părinţi: de la sărbătoarea Schimbării Domnului la Faţă, se dă dezlegare a mânca struguri, care aducându-se în biserică şi înainte punându-se, după rugăciunea amvonului, ieşind preotul cu cădelniţa şi cădindu-i, citeşte asupra lor rugăciunea cea pentru binecuvântarea strugurilor, şi se împart la masă fraţilor; iar unde nu se află struguri, în locul acestora faguri de miere, mere şi pere se pun înainte, care asemenea binecuvântându-se, se împart la masă. (Minei, 6 august)


www.parohiaplevna.ro; parohiaplevna@gmail.com0%
încărcat
Se încarcă
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...