Menu Home

Umple de bucurie inima mea, Fecioară

Miercuri, 12 august 2020, în biserica parohială s-a oficiat primul Paraclis al Maicii Domnului, rugăciune cu multă putere duhovnicească în fața greutăților vieții:

Tuturor necăjiților bucurie și asupriților folositoare și flămânzilor dătătoare de hrană, străinilor mângâiere, celor învăluiți adăpostire, bolnavilor cercetare, celor neputincioși acoperământ și sprijinire, toiag bătrâneților tu ești Preacurată, Maica Dumnezeului Celui de sus; pentru aceea, ție ne rugăm: Grăbește și miluiește pe robii tăi. 


 După slujbă s-a adăugat învățătura despre tainele înfricoşătoare ale celei de a doua veniri, adică: Judecătorul cel înfricoşător, şezând pe scaun, cărţile deschise, faptele cele ascunse ce se vor vădi, desfrânările, furturile, jafurile, lăcomiile, hulele, clevetirile, invidiile, războaiele, batjocurile. Încă, şi la acestea trebuie luat aminte: râul cel clocotitor al focului nestins, mulţimi nenumărate de îngeri, care stau înainte, împrejurul Tronului, şi tot neamul omenesc întrebat şi dând răspuns de cele făcute, drepţii despărţindu-se de cei păcătoşi. Că doar blândeţile, dreptatea, înţelepciunea, milostenia, alinarea, răbdarea în primejdii îi vor duce pe drepți în Împărăţia Cerului. (Sf Ioan Gură de Aur)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut