Menu Home

Apofatism smerit cu distanțare fizică

  „Nici in locaşul uman al lui Dumnezeu, nici în cel cosmic, nici în cel liturgic propriu-zis, împărtăşirea de Dumnezeu nu poate ajunge la capăt. În toate aceste locaşuri ale lui Dumnezeu, împărtăşindu-ne de El, experiem infinitatea Lui.
 În toate ne întâlnim cu infinitatea, căci împărtăşindu-ne de El ne dăm seama că viaţa Lui depăşeşte infinit ceea ce putem primi. Şi aceasta întreţine setea noastră de a primi tot mai mult din El”. 
(Părintele Staniloae, Liturghia- urcuș spre Dumnezeu și poartă a cerului)
Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, 15 august 2020, s-a desfășurat în condițiile impuse de autoritațile sanitare (distanțare, mască, dezinfectanți) precum și în cadrul comunional tradițional al Ortodoxiei ecumenice (un singur potir sfințit și o singură linguriță liturgică sfințită).

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut