Menu Home

Împreună cu sfinții pe calea postului (VII)

Slujirea rugătoare în timpul postului a continut și miercuri, 10 august 2017, când în biserica parohială s-a citit acatistul Sf Gherman din Alaska. Învățăturile sale duhovnicești adresate celor ce stăteau în latura și umbra morții din nordul Lumii Noi, prin care i-a transformat în frați de credință ortodoxă cu noi toți, sunt grăitoare pentru fiecare dintre noi:„Creştinul este un luptător, care se luptă să treacă printre oştile nevăzuţilor vrăjmaşi către cereasca sa cas㔄Creştinul trebuie să trăiască întru nădejde şi bucurie, şi să nu ia aminte la deznădejdea care-l copleşeşte. Pentru aceasta e nevoie de scutul credinţei”„Nu suntem zguduiţi numai de valurile mării, ci noi suferim şi călătorim prin mijlocul acestei lumi amăgitoare şi învolburate, făcându-ne drum spre casa noastră cea cerească” Învățătura a avut ca temei un cuvânt al Sfântului Vasilie cel Mare despre împlinirea poruncilor.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut