Menu Home

Sfânta și Marea zi Marți: să punem în comun darul

Veniţi, credincioşilor, să lucrăm Stăpînului cu osârdie, că împarte slugilor bogăţie; şi fiecare din noi să inmulțim talantul harului după măsură. Unul să aducă înţelepciune prin fapte bune, iar altul să săvârşească slujba Iuminării; credinciosul să împărtăşească cuvîntul său celui ce nu ştie tainele, şi altul să-şi împartă bogăţia săracilor. Că aşa vom înmulţi împrumutul. Şi ca nişte economi credincioşi ai harului, ne vom învrednici de bucuria Stăpînului. De care învrednicește-ne pe noi Hristoase, Dumnezeule, ca un iubitor de oameni. Acest imn al generozității, ascuns sub mantia pedagogică a responsabilității în fața lui Dumnezeu, cântat fiind la denia de luni seară (10 aprilie 2017), a fost ascultat, cu atenție, de toți credincioșii veniți cu gând de rugăciune să însoțească tainic pe Domnul către Golgota. Deși, îndeobște la denie participă mulți copii, încărcătura duhovnicească a acestei perioade liturgice aduce la biserică și pe vârstnicii și foarte vârstnicii enoriși, care lăsându-se purtați pe brațe de „aparținători” (un cuvânt impersonal și oarecum degradant al mediului medical), participă cu drag și lacrimi la slujbele din Săptămâna Mare. Cea mai vârstică enoriașă, Tușa Maria, se bucură de bogăția de har a Stăpânului, și nemaiputând lucra, se roagă pentru toți.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut