Menu Home

Boala si tamaduirea sufletului in traditia ortodoxa

Principala convingere a autorului, care străbate cartea de faţă, este aceea că Ortodoxia nu aduce un „sistem“ de comportare morală, ci asigură un tratament vindecător care tămăduieşte cel mai profund aspect al personalităţii omeneşti. Mitropolitul Hierotheos Vlachos susţine că prin afirmaţia sa nu spune nimic nou, ci doar pune în lumină o învăţătură fundamentală a Părinţilor Bisericii: sufletul omului suferă de o boală care îi perturbă legătura cu Dumnezeu şi cu aproapele, ba chiar şi cu lumea. Biserica este un spital care îi primeşte pe toti oamenii si le tămăduieşte bolile duhovniceşti. Tămăduirea sufletului este „capătul“ căii ortodoxe şi poate fi atinsă doar prin mestesugul ortodox de vindecare, adică nevointa, aşa cum e înfăţişată in predania trezvitoare a Bisericii.

EDITURA:SOPHIAAPARIȚIE:2007PAGINI:190

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut