Menu Home

Copiii nu sunt proprietatea părinților!

„Copiii nu sunt proprietatea părinților, ci persoane aparte si irepetabile, care au nevoie de ingrijire deosebita. Iar aceasta ingrijire nu trebuie sa devina opresiva, nici sa serveasca satisfacerii unor scopuri egoiste. Obisnuita tendință a părinților de a-și împlini în persoana copiilor dorințele și planurile pe care nu au izbutit să le realizeze ei înșiși în viața lor devine adesea chinuitoare pentru copii.” (Prof. Dr. Georgios Mantzaridis)

Comunitatea educațională din enoria noastră, Grădinița de copiii și Școala Primară, a deschis în mod festiv noul an școlar 2017- 2018, punând rugăciunea de binecuvântare a elevilor și prezența părinților ca baze și deziderate ale demersului educațional ce va fi întreprins în timpul activităților didactice ce vor urma, urmând reflecția lui Augusto Cury „Un educator bun îmbrățișează atunci când toți resping; încurajează atunci când toți condamnă; aplaudă pe cei care n-au urcat niciodată pe podium; vibrează la curajul de a concura al celor rămași pe ultimele locuri. Nu caută propria sa strălucire, ci se face mic pentru a-i face mari pe fiii, pe elevii și pe colegii săi de serviciu. ”

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut