Menu Home

Sfânta şi Marea zi Joi: eu te-am răstignit, Doamne

Fiecare mădular al Sfîntului Tău trup a răbdat ocară pentru noi; capul a răbdat Spini; faţa, scuipări; obrazul, loviri cu palme; gura, gustarea oţetului celui amestecat cu fiere; urechile hulele cele păgâneşti; spatele biciuiri şi mîna, trestie; întinsorile a tot trupul pe cruce, şi cuie încheieturile şi coasta, suliţă. Cel ce ai pătimit pentru noi, şi ne-ai mîntuit pe noi din patimi; Cel Te-ai smerit pentru noi, prin iubirea Ta de oameni, şi ne-ai înălţat, Atotputernice Mîntuitorule, miluieşte-ne pe noi.

Acestea zice Domnul către iudei: Poporul Meu, ce am făcut vouă? Sau cu ce v-am supărat pe voi? Pe orbii voştri i-am luminat, pe cei leproşi i-am curăţit, pe bărbatul cel ce era în pat l-am îndreptat. Poporul Meu, ce am făcut vouă? Şi cu ce Mi-aţi răsplătit? În loc de mană, cu fiere; în loc de apă, cu oţet; în loc ca să Mă iubiţi, pe Cruce M-aţi pironit. De acum nu voi mai răbda; chema-voi neamurile Mele şi acelea Mă vor slăvi împreună cu Tatăl şi eu Duhul, şi Eu voi dărui Viaţa veşnică.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut