Menu Home

Bucură-te, bine-tâlcuitoare a Sfintei Evanghelii

Toată suflarea dreptcredincioșilor se veselește astăzi de prăznuirea ta, muceniță, că, din neamul păgânesc și dintre închinătorii de idoli, cea mai învățată și înțeleaptă fecioară a venit la Biserica lui Hristos, suferind durerile roții și alte nespuse chinuri de la poporul cel păgânesc, pentru dragostea Mântuitorului lumii; pentru aceasta, îți cântăm:Bucură-te, biruitoarea păgânilor;Bucură-te, căderea obiceiurilor urâte;Bucură-te, luptătoare pentru darurile sfinte;Bucură-te, surpătoarea capiștilor idolești;Bucură-te, închinătoarea icoanelor creștinești;Bucură-te, stavila răutăților diavolești;Bucură-te, lauda cununei mucenicești;Bucură-te, că pe roată ai fost întinsă;Bucură-te, căci cu piroane ai fost împunsă;Bucură-te, pentru că de sabie ai murit;Bucură-te, căci cu slavă te-ai preaslăvit;Bucură-te, Ecaterina, mare muceniță a lui Hristos!

Înțeleaptă și frumoasă Ecaterina, vrednică muceniță a lui Hristos, primește această puțină rugăciune a noastră și te roagă pentru noi, să ne dăruiască Bunul Dumnezeu iertare păcatelor, pace, sănătate și ajutor în toate cele bune, când cântăm lui Dumnezeu: Aliluia!

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut