Menu Home

Coșul Sfintei Filofteia- 2017 (împărțirea darului)

Multă purtare de grijă ai avut în cugetul tău pentru săraci, fericită Filofteie, pentru că râvneai ca să nu rămână nici unul nemiluit din cei ce aşteptau de la tine milostenie, nici un flămând să nu se ducă nesăturat, nici un gol neîmbrăcat, nici un mâhnit nemângâiat; pentru care, lăudându-te, cântăm ţie acestea:Bucură-te, comoara milei, cea-n veci nedeşertată;Bucură-te, îmbrăcarea celor goi fără de plată;Bucură-te, celor flămânzi pâine bună, hrănitoare;Bucură-te, celor străini casă adăpostitoare;Bucură-te, izbăvitoare a celor primejduiţi;Bucură-te, alinare a rănii celor mâhniţi;Bucură-te, celor căzuţi grabnică sprijinitoare;Bucură-te, la nevoie fierbinte folositoare;Bucură-te, feciorie, cu milostenie însoţită;Bucură-te, tinereţe, cu viaţă îmbunătăţită;Bucură-te, mângâierea celor ce se roagă ţie;Bucură-te, că prin moarte ai rămas de-a pururi vie;Bucură-te, Filofteie, fecioară prealăudată!

Voluntarii parohiei Plevna au distribuit (7 decembrie 2017) în comunitate (orfanilor, familiilor cu mulți copii, enoriașilor cu venituri mici) darurile [https://www.parohiaplevna.ro/filantropie/1969-co-ul-sfintei-filofteia-2017-socotirea-darului.html] oferite de credincioși în timpul colectei din timpul postului, ca mângâiere și ajutor frățesc. În total 8 familii cu 18 copii.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut