Menu Home

Preoți din episcopia noastră în închisorile comuniste (XXII)

Părintele Constantin Stoenescu, născut la 18 noiembrie 1923 în comuna Jilavele, judeţul Ialomiţa, a fost preot în parohia Malul Roşu, comuna Andrăşeşti, judeţul Ialomiţa.A urmat cursurile şcolii primare în localitatea natală, Seminarul şi Facultatea de Teologie la Bucureşti, obţinând licenţa în 1947. Cu această diplomă s-a înscris la Seminarul Pedagogic Universitar Titu Maiorescu, obţinând în 1948 titlul de profesor, specialitatea religie, secundar istorie. La 4 august 1948 a fost arestat de acasă şi dus întâi la Politia din Urziceni, apoi la Călăraşi, Constanţa, Ministerul de Interne şi Penitenciarul Jilava. A fost judecat de Tribunalul Militar Bucureşti, în lotul celor de la Facultatea de Teologie din Bucureşti şi condamnat la cinci ani de închisoare corecţională pentru ”uneltire împotriva ordinii sociale”.A trecut prin închisorile de la Piteşti şi Gherla. A fost eliberat în 1953, după ce a executat întreaga pedeapsă, din Colonia de muncă Peninsula, unde a lucrat doi ani.În momentul arestării nu era hirotonit. Pus în libertate, s-a căsătorit şi a fost hirotonit la 25 martie 1956 pentru parohia Malu Roşu.Părintele Constantin Stoenescu a decedat la 9 februarie 1996. (Vasile Manea)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut