Pomenirea deținuților politici anticomuniști din România

În parohie, la monumentul eroilor, a avut loc miercuri, la pomenirea Sfinților 40 de Mucenici, o slujbă de pomenire pentru luptătorii anticomunişti din România.

Slujba a fost oficiată de preotul paroh împreună cu preotul misionar de la parohia Zimbru în contextul Zilei Deținuților Politici Anticomuniști din Perioada 1944-1989 din România.

Între cei comemoraţi în ziua de 9 martie se numără ierarhi, profesori de teologie, studenți, monahi, intelectuali creștini și peste 1.800 de preoți ortodocși. Ei au fost anchetați și arestați, aruncați în închisori, trimiși să lucreze silnic la Canalul Dunăre-Marea Neagră, câțiva chiar deportați în Siberia pentru acuzații total nefondate, dar socotiți periculoși pentru noul regim politic de stat.

Veșnica lor pomenire!