Menu Home

Vizitele pastorale ale Bobotezei (I)

Cercetarea enoriașilor în apropierea marilor sărbători, și mai cu seamă în Ajunul Botezului Domnului, când preoţii merg pe la casele credincioşilor cu Agheasmă Mare, este o tradiție „veche şi binefăcătoare”. În astfel de vizite pastorale are loc nu doar un moment de rugăciune, pricinuit de venirea preotului în fiecare gospodărie, de cântarea troparului praznicului, de venerarea crucii și de stropirea cu apă sfințită, ci are loc și o apropiere și dialog deschis privind viața creștină, îndrumerea punctuală în anumite privințe duhovnicești dar și o mai fidelă conectare a preotului la viața, trăirile, bucuriile și necazurile păstoriților. În parohie vizitele pastorale pentru Boboteaza anului 2018 s-au desfășurat în intervalul 3-5 ianuarie.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut