Menu Home

Vizitele pastorale ale Bobotezei (II)

Nu este uşor să te întâlneşti cu oameni foarte bolnavi. Ei ridică multe întrebări delicate. Cum să consoleze preotul pe cineva foarte bolnav, despre care ştie că va muri de o boală incurabilă, sau că va rămâne invalid pentru tot restul vieţii? Cum poate să-i vorbească unei persoane bolnave care este revoltată împotriva lui Dumnezeu şi care nu poate să înţeleagă cauza pentru care El permite ca un om să sufere chiar înainte de a ajunge la bătrâneţe? Slujirea celor bolnavi nu înseamnă pierderea timpului cu întrebări fără rost. Preotul este chemat să exercite o slujire de vindecare, de consolare şi încurajare, de întărire a moralului celui bolnav şi de ajutorare a lui pentru ca să vadă lumina în întuneric, pentru ca să vadă dragostea Tatălui. (Pr Valer Bel)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut