Menu Home

Vizitele pastorale ale Bobotezei (III)

Noi, astăzi nu mai avem totdeauna conştiinţa muncii, noi, care cumpărăm pâine, o luăm gata, n-avem conştiinţa ostenelii pe care o face omul până când ajunge să aibă pâinea pe masă. Or, Domnul Hristos, când a binecuvântat pâinile, a binecuvântat toată osteneala, toată munca. Şi munca pe care o face omul când pregăteşte pământul, şi munca pe care o face când seamănă, şi munca pe care o face când pliveşte holda, munca pe care o face când seceră, munca pe care o face când macină, munca pe care o face când plămădeşte aluatul, munca pe care o face când arde cuptorul, când pune pâinea în cuptor, când o scoate din cuptor şi o lasă după aceea să se ducă la Dumnezeu. (Părintele Teofil Părăian) În timpul vizitelor pastorale ale Bobotezei s-au binecuvântat prin stropire cu apă sfințită oamenii, casele lor precum și vietățile cu care își întrețin viața pământească.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut