Copil de preot în anii `40, repere de arheologie sentimentală (IX)

„Eram foarte animați atunci când se făcea și la noi în bătătură clacă. Se adunau atunci, mai ales noaptea, ceva fini și vecini, și cu niste mici reteveie se bateau palăștile de floarea soarelui. Noi eram încântați să auzim discuțiile maturilor, adesea și cu înflorituri folclorice, în timp ce mama ne recompensa cu scovergi și boabe de porumb fiert. Auzeam de la copii și de alte soții și năzdrăvănii petrecute la clăcile din sat. La noi, însă, la taica părintele, glumele erau mai cu perdea.” (prof. Vasile Constantin- MAO)
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...