Menu Home

Teoria pământului plat (I)

Biblia descrie un pământ sferic, suspendat în spaţiu, şi nicidecum un pământ plat, susţinut de stâlpi sau agățat de ceva.

„Când a întocmit Domnul cerurile, eu eram de faţă; când a tras o zare pe faţa adâncului“ (Prov. 8:27).

„El şade deasupra cercului pământului, şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahramă subţire, şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el“ (Is. 40:22).

Cuvântul „a tras“ din Proverbe 8:27 şi cuvântul „cerc“ din Isaia 40:22 sunt ambele traduceri ale aceluiaşi cuvânt ebraic, chuwg, a cărui excelentă redare este „cerc“. Putea fi de asemenea folosit cu sensul de „sferă“, întrucât se pare că nu există nici un alt cuvânt ebraic vechi cu acest sens specific (sfera este figura geometrică obţinută prin rotirea unui cerc în jurul diametrului său). Ambele versete se referă de asemenea la „cerurile“ de deasupra acestei sfere a pământului și a adâncului (în ebraică „adâncime“ este acelaşi cuvânt cu „adânc“). Acestea sunt, pare-se, cerurile atmosferice.

Faptul că pămîntul este suspendat in spaţiu și nu este susținut de stâlpi, este evident in Iov 26: 7:

„El întinde miazănoaptea asupra golului și spânzură pământul pe nimic“.

Cuvântul este de fapt accentuat, „pe absolut nimic“. (Henry M. Morris)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut