Menu Home

Vizite pastorale în tovărășia Crivățului

Vizitele pastorale, programate a se desfășura în săptămâna a doua a Marelui Post 2018, au coincis cu viscolul, ce după experiența de viață a celor mai vârsnici locuitori, este previzionat a fi din categoria „de nouă zile”. Prezența preotului la persoanele cele mai vulnerabile ale comunității (vârstnici, nedeplasabili, suferinzi de boli cronice, sau aflați în lipsuri) a scos la lumină faptul că lemne de foc încă mai sunt în magazie, grație faptului că „iarna” a fost blândă, alimentele încă nu s-au epuizat, starea de post fiind o constantă zilnică a vârstei înaintate, medicamentele sunt suficiente, este prezent și lucrător un braț mai tânăr, dintre rude sau vecini, care să se lupte cu zăpada troienită.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut