Menu Home

Cateheză vizuală, începutul vecerniei

Formula de binecuvântare de la începutul Vecerniei: “Binecuvântat este Domnul Dumnezeul nostru…” arata că, în epoca de început a istoriei mântuirii, pe care o reprezintă această slujbă, omenirea nu știa altceva despre Dumnezeu decât că El există și că e Unul singur. Caracterul nedesăvârșit al revelației din acele îndepărtate vremuri este simbolizat și prin faptul că la începutul slujbei se deschide numai dvera pe când ușile împărătești rămân închise, închipuind astfel cunoașterea nedeslușită și vaga, pe care o avea atunci lumea despre Dumnezeu și care se întemeia mai mult pe amintirea revelației primordiale, de la creație.

Ieșirea preotului din altar, rămânerea lui în fața ușilor împărătești (închise) în timp ce citește în taină rugăciunile luminilor simbolizează alungarea din rai a strămoșilor noștri Adam și Eva.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut