Menu Home

Arma păcii, slava casei Domnului

Înălţându-se lemnul cel stropit cu sângele Cuvântului lui Dumnezeu, Cel Ce S-a Întrupat, lăudaţi puterile cereşti chemarea pământenilor şi o prăznuiţi, popoarelor închinaţi-vă Cinstitei Crucii lui Hristos, prin care s-a făcut ridicarea lumii în veci.

În Rai de demult, lemnul m-a golit prin mâncare, vrăjmaşul pricinuindu-mi omorârea; iar Lemnul Crucii, aducând haina vieţii oamenilor, s-a înfipt în pământ şi lumea toată s-a umplut de toată bucuria. Pentru aceasta, văzând-o înălţată, lui Dumnezeu cu credinţă popoare să strigăm: plină este de Slavă Casa Ta.

Scoaterea Sfintei Cruci, spre venerare, în mijlocul bisericii, în duminica a treia a Marelui Post este în timpul înfrânărilor păresimilor un popas sfânt spre conştientizarea jertfei Domnului Iisus şi un puternic temei de înarmare cu „arma păcii” în războiul nevăzut.

O, de trei ori fericită şi preacinstită Cruce, pe tine lăudându-te şi închinându-mă ţie, acum mă sfinţesc; pe care Hristos înălţându-Se, a mântuit lumea. Deci întâmpină şi mă mântuieşte cu puterea ta şi din toate nevoile mă slobozeşte, ca să strig ţie: Bucură-te lemn fericit.

În această zi a continuat colecta pentru Fondul Central Misionar, enoriaşii donând 111 lei.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut