Menu Home

Îndemn şi lucrare spre dragoste milostivă

„Sprijină-i pe bolnavi,mângâie-i pe cei în nevoi! Eşti sănătos şi bogat, atunci alină-i pe cei bolnavi şi în lipsuri! Nu eşti căzut tu însuţi, atunci ajută-l pe cel în nevoie, care este căzut şi strâmtorat! Eşti tu bucuros, atunci stai alături de cel nemângâiat! Eşti dăruit cu bunuri, atunci îndură-te de acela care suferă în nefericire! Arată-te pentru aceast recunoscător lui Dumnezeu, că tu aparţii celor cărora le merge bine, şi nu celor cărora au nevoie de facerea de bine, că tu nu ai nevoie să priveşti la mâinile altora, ci mai mult alţii privesc la ale tale! Caută ca prin fapte bune să depăşeşti cinstea aproapelui. Urmează milei lui Dumnezeu şi fii pentru cei în suferinţă un dumnezeu. Prin nimic nu are omul aşa mare parte la Dumnezeu ca prinfapte bune”. (Sf Grigorie Teologul)

În a doua zi de Paşti a anului 2018, câteva familii cu statut social mai fragil au fost mângâiate prin oferirea de pachețele cu alimente şi dulciuri tradiționale.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut