Menu Home

Cateheză şi vizionare de film documentar

Joi, 17 mai 2018, în ziua Înălțării Domnului şi a pomenirii eroilor, în biserica parohială, s-a desfăşurat o activitate catehetică pentru evidențierea contribuției Bisericii la actul Marii Uniri din 1918. În cadrul activității, după o scurtă cuvântare în privința legaturii dintre Biserică şi Neam, participanții au vizionat filmul „Pe eroi să nu îi căutați în morminte”, produs de România Centenară. La finalul proiecției, copiii au identificat, din pomelnicul veşnic al eroilor satului nostru, scris pe peretele bisericii, numele eroilor satului Plevna. Participanții au primit la finalul evenimentului foaia parohială Apa cea Vie.

Ideea şi suportul tehnic pentru buna desfăşurare a activității se datorează domnului profesor Dumitrel Toma.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut