Menu Home

Din dar, DAR

S-au adus odată struguri lui avva Macarie şi poftea să-i mănânce pe ei. Dar arătându-şi înfrânarea sa, i-a trimis la alt frate bolnav şi care poftea struguri. Şi primindu-i pe aceştia fratele, foarte s-a bucurat, dar nevrând nici el să-şi împlinească pofta sa, i-a trimis la alt frate, arătând că el nu are poftă de mâncare. Iar acesta a zis tăinuindu-şi lucrarea înfrânării sale. Şi acela primindu-i, la fel a făcut şi pentru că îi poftea pe ei nu s-a împărtăşit, ci la alt frate i-a trimis. Şi acela asemenea la altul. Şi aşa, la mulţi fraţi venind strugurii şi de nici unul mâncându-se, mai pe urmă au ajuns iarăşi la avva Macarie, neştiind fratele cela ce mai apoi decât toţi i-a primit, cum că de dânsul întâi s-au trimis şi pentru aceasta ca un mare dar lui i-a adus. Iar bătrânul cunoscându-i pe ei şi cercetând şi aflând, s-a minunat şi a mulţumit lui Dumnezeu pentru acest fel de înfrânare a fraţilor.”

Duminică, 17 iunie 2018, departamentul de resurse umane al unei intreprinderi multinaționale din județul Călărași a organizat o vizită în comunitatea noastră, prilej cu care, alături de beneficiile cu care dorește să atragă forța de muncă, a oferit credincioșilor pachete cu alimente de primă necesitate. Mulți dintre enoriași, sesizând posibilitatea transformării acestei întâlniri într-o lucrare sfântă, au oferit darurile primite unui număr de 10 familii cu venituri mai reduse, pentru care respectivele alimente de primă necesitate sunt o mare bucurie.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut