Menu Home

Copil de preot în anii `40, repere de arheologie sentimentală (XIX)

Se întelege că, în copilaria de la țară sau apoi în căminele școlare, nu se putea să nu trecem și pe lânga fel de fel de mizerii și tentații care mai de care mai periculoase si, nu exagerez. Mulțumim Bunului Dumnezeu că ne-a ferit de rele și ne-am urmat viața în decență și bun simț.

Spre exemplu, în ieșirile noastre cu vitele la păscut, întovărășiti cu alți copii tentația de a trage din tigară era evidentă. Dacă unul din grup avea o țigară, o pipam împreună, dacă nu, utilizam la fumegat mătase de porumb și frunze uscate de floarea soarelui.

Ce lipăială ne-a dat odata mama, când ne-a mirosit a fum, cu toate că noi insistam că, doar, copsesem si mâncasem porumb.” ( Prof Vasile Constantin- MAO) 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut