Menu Home

Adam este imaginea lui Hristos

Adam este imaginea lui Hristos. Aşa cum cel dintâi s-a făcut principiu al morţii provocate prin gustare pentru toţi cei care, ieşiţi din el, nu au mai mâncat din pom, tot aşa şi Hristos a devenit izvor de mântuire prin jertfa de pe cruce pentru toţi cei care, deşi născuţi din El, nu au săvârşit binele.” (Sf Ioan Gură de Aur)

„Pentru fiecare dintre greşelile noastre este oferit un dar precis. Pentru una, pomul crucii; pentru o mână întinsă fără reţinere, braţe larg deschise; pentru o mână îndrăzneaţă, mâini pironite pe cruce; pentru mâna care l-a izgonit pe Adam, braţele care ţin marginile pământului. Pentru o altă greşeală, suirea pe cruce în locul căderii; fierea pentru gustarea fructului celui oprit; moartea pentru moarte; îngroparea pentru revenirea pe pământ.” (Sf Grigorie Teologul)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut